Aktualności

Szybszy odpis księgi wieczystej

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło nową e-usługę pozwalającą na uzyskanie odpisu księgi wieczystej przez Internet. Odpis uzyskany w taki sposób ma moc dokumentu urzędowego.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych istnieje od dłuższego czasu. Każdy, kto znał numer księgi wieczystej składający się z liter i cyfr mógł przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzić jej treść. Miało to jednak funkcję jedynie informacyjną i aby posługiwać się odpisem, trzeba było otrzymać taki z sądu.

Od początku lipca, zgodnie z obowiązującymi od tego czasu przepisami, Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło strony, na których można pobrać odpis danej księgi. Tak jak dotychczas warunkiem skorzystania z nowego rozwiązania jest znajomość numeru księgi. Zmiana jest poważna, bo taki odpis, wydrukowany przez nas, muszą honorować instytucje państwowe. Jednak, by było to bezpieczne, w związku z wagą informacji zawartych w księgach oraz rękojmią przyznawaną księgom wieczystym istnieje możliwość weryfikacji autentyczności przedstawianego przez nas dokumentu za pomocą specjalnego numeru. Również to odbywa się przez stronę ministerstwa.

Jest to nie tylko udogodnienie dla właścicieli nieruchomości, które pozwala zaoszczędzić czas lub uniknąć angażowania w zdobycie odpisu kogoś innego. Może to również nieco przyspieszyć wykonywanie zleceń przez profesjonalnych pełnomocników. Przykład stanowić może postępowanie egzekucyjne, gdy w grę wchodzi egzekucja z nieruchomości.

Kancelaria

Kancelaria

Poprzedni wpis

Zaświadczenie o niekaralności dostępne przez e-PUAP

Następny wpis

Korzystne dla celników orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego